*Motýlia záhrada na Liptove predstaví krehkú ľahkosť bytia motýľov

LIPTOV ARÉNA (27. jún 2017) – Ich existencia na tomto svete netrvá dlho, väčšinou týždeň, nanajvýš dva mesiace. Motýle – najväčší rad hmyzu po chrobákoch. Práve ich fascinujúci a krehký život si môžu od 1. júla do 15. septembra pozrieť všetci návštevníci Liptov Arény pri Tatralandii a to v jedinečnej expozícii tropických motýľov a rastlín. Spolu so sprievodcom objavia v interaktívnej výstave tajomstvá prírody a spoznajú motýlí život úplne zblízka. Na vlastné oči zažijú vyliahnutie motýľa z kukly, jeho kŕmenie až po vypustenie do motýlej záhrady. Na rozlohe 1 200 m2 bude počas trvania výstavy lietať odhadom až 3 tisíc motýľov.

 Nielen deti, ale aj ich rodičov poteší zážitkové učenie o živote 15 druhov exotických motýľov. Všetci návštevníci tak môžu byť počas leta na moment súčasťou motýlieho pestrofarebného sveta. Prostredníctvom výstavy spoznajú napríklad najväčšieho denného motýľa – Sovookáňa kráľovského, ktorého rozpätie krídla môže dosiahnuť až 150 mm alebo modro-čierneho nočného motýľa z čeľade Morfo z tropických pralesov Strednej a Južnej Ameriky. Babôčkovité motýle z pralesov Juhovýchodnej Ázie zase vyzerajú ako oranžový suchý list. Tieto dokonalé tzv. listové mimikry preslávili motýľa s názvom Kallima inachus. Na obdiv bude aj motýľ vidlochvost a iné. Samotná expozícia ponúkne nevšedný audiovizuálny zážitok so zvukovými efektmi, ale aj s priamym kontaktom motýľa na ľudské telo. „Motýlia záhrada nie je len o výstave, ale aj o možnosti pozorovať nevšedný život motýľov, ich správanie a návyky. Motýle objednávame z anglickej motýlej farmy, chodia k nám postupne do skleníkových liahní vo svojom treťom vývojovom štádiu kukiel. Na vyliahnutie musíme striktne dodržať predpísanú teplotu minimálne 27°C a ideálnu 80% vlhkosť vzduchu. Kukly sa lepia do liahní na dosky kaučukovým lepidlom a po ich vyliahnutí sa každý deň púšťajú do motýlej záhrady. Po vyliahnutí majú motýle vlhké zlepené krídla a kým sa im narovnajú, trvá to aj niekoľko hodín. Čo sa týka potravy, tak niektoré druhy ju vôbec neprijímajú, lebo žijú len jeden týždeň, niektoré sa dožívajú aj dvoch mesiacov a živia sa hlavne nektárom z rastlín Lantany menlivej alebo Verbeny a dokrmované sú aj prezretým ovocím,“ uviedol Peter Šúr, manažér Liptov Arény. 

Motýlia záhrada v Liptov Aréne je otvorená pre verejnosť denne od 1.7.2017 v čase od 9.00 do 20.00 hod. Expozícia poskytuje priestor aj pre fotenie neviesť (butterfly bride), detskú narodeninovú party s motýľmi a animátorom (butterfly birthday bash) a od 7. júla aj večernú rozprávkovú prehliadku (butterfly fairy tale), kedy návštevníkov sprevádzajú po motýlej záhrade dve rozprávkové víly. Bližšie informácie na www.liptovarena.sk

REPORT PRESS – informačné služby na stránke, ktorá publikuje tlačové správy a informácie podobného charakteru, tiež oznamy a vyhlásenia bez redakčnej úpravy. Za obsah tlačového materiálu a jeho redakčnú úpravu a tiež štylistiku nesie zodpovednosť objednávateľ.

top: 2017019